Prawo do bycia offline w dobie pracy zdalnej
Pracownika wykonującego obowiązki z domu nie wolno zobowiązać do pozostawania w dyspozycji pracodawcy przez cały dzień. Jego prawo do bycia offline wynika poniekąd z kodeksowych norm czasu pracy i prawa do odpoczynku.
Epidemia koronawirusa sprawiła, że firmy zostały z dnia na dzień zmuszone do przejścia w zdalny tryb funkcjonowania. Pociągnęło to za sobą wyzwania dla pracodawców i pracowników. Okazało się, że pracownicy są pod telefonem i pocztą elektroniczną poza standardowymi godzinami pracy.
Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej o rozważenie wprowadzenia dyrektywy regulującej prawo pracownika do bycia offline. Postulat ten, jak tłumaczą członkowie Komisji, wynika z tego, że pracownikom wykonującym zadania zdalnie trudno wyłączyć się od obowiązków służbowych w ustalonym czasie wolnym. Czują oni, że powinni monitorować przychodzące e-maile i odpowiadać na nie w możliwie jak najszybszym czasie. Zdarza się również, że pracodawcy kontaktują się z zatrudnionymi i oczekują realizacji zadań nawet w czasie, gdy ci korzystają z urlopu wypoczynkowego.
Na razie postulat
Komisja proponuje, aby pracodawcy podjęli odpowiednie działania, wdrożyli systemy w celu zapewnienia pracownikom możliwości nieangażowania się przez nich poza czasem pracy w zadania związane z pracą i nieuczestniczenia w kontaktach za pomocą narzędzi cyfrowych. Prawo do bycia offline ma gwarantować zachowanie równowagi między obowiązkami służbowymi a czasem wolnym pracownika....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta